Достапни линкови

Турската полиција притворила 47 „ѓуленисти“


Илустративна фотографија. Офицер на турските специјални сили

Турската полиција денеска притворила 47 лица обвинети дека се соработници на Фетула Ѓулен, организаторот на државниот удар од 2016 година.

Според Си-Ен-Ен Турк, акцијата била извршена во градот Конја, но биле апсени лица и во 30-ина други области. Апсењата доаѓаат пред утрешните избори, на кои се бира претседател и нов состав на Собранието. Во вторникот беа уапсени уште 124 осомничени „ѓуленисти“.

Ѓулен дејствува од САД, каде живее со децении, а американските власти засега ги одбиваат турските барања за негова екстрадиција. Над 50.000 лица се обвинети и притворени за поврзаност со државниот удар

XS
SM
MD
LG