Достапни линкови

Меркел не очекува пробив во миграционата политика на ЕУ


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел не очекува голем пробив во разговорите меѓу лидерите на ЕУ околу спорот за миграционата политика. Плановите за итниот состанок пред самитот на ЕУ беа нарушени кога новоиот италијански премиер дека нацрт-договорот за миграција бил повлечен поради судирот со Меркел.

Таа е под притисок да ги натера лидерите на ЕУ на главниот самит на 28-29 јуни да се согласат подеднакво да ги поделат мигрантите со цел да ги смири конзервативните партии кои се дел од нејзината владејачка коалиција.
XS
SM
MD
LG