Достапни линкови

Британската Влада ја поздрави ратификацијата на договорот за името


Премиерот Зоран Заев во Собрание на ратификација на договорот со Грција

Владата на Обединетото Кралство упатува честитки до премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на договорот за името кој беше потпишан на 17 јуни, како и за неговата ратификација во македонското Собрание, соопштуваат од британската амбасада во земјата.

Британија, како што посочуваат од амбасадата, смета дека решавањето на прашањето за името ќе го отвори евро-атлантскиот пат, вклучително и преговори за членство во ЕУ и НАТО. Ќе се отворат, се додава, и значајни можности за двете земји и пошироко за регионот, преку зајакната безбедност и просперитет.


XS
SM
MD
LG