Достапни линкови

Грција во понеделник ќе ги достави писмата до ЕУ и НАТО за членство на Македонија


Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска изјави дека во недела ќе ги потпише, а во понеделник наутро ќе бидат испратени писмата до ЕУ и НАТО дека неговата земја нема да се противи за евроатлантската интеграција на Македонија.

Тој по конференцијата за стабилност и безбедност на Родос потврди дека ја добил нотата од македонското МНР дека договорот за името бил ратификуван, а во понеделник Грција ќе го исполни нејзиниот дел од обврските.

Според него, за да има напредок „потребен е позитивен договор на Советот за општи работи, а таму постојат тешкотии“, бидејќи, како што истакна Коѕијас, има земји што се спротивставуваат во овој момент да се даде датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ.

XS
SM
MD
LG