Достапни линкови

Сите во Унијата да ја поддржат Македонија, вели првиот советник на Хан


Еврокомесарот Јоханес Хан и македонскиот премиер Зоран Заев

Франц Шаусбергер, специјалениот советник на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во интервју за весникот „Пресе“, вели дека земјите членки на ЕУ, а пред се скептиците Франција и Холандија, а делумно и Германија, на Самитот на Унијата следната недела, треба да го признаат постигнатиот напредок на Македонија со потпишувањето на договорот со Грција и да дадат зелено светло за почеток на пристапните преговори.

Шаусбергер во интервјуто додава дека успехот на договорот меѓу Македонија и Грција ќе значи и потврда дека „ЕУ може да има улога на посредник во разрешување конфликти и покрај огромните потешкотии во сопствените редови“.

XS
SM
MD
LG