Достапни линкови

Фуере: Сите мора да знаат што има во Договорот и зошто е добар


Поранешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере. во интервју за МИА, вели дека по постигнатиот договор со Грција, сега е важно меѓународната заедница да ги препознае тие напори, а ЕУ да даде зелено светло и да отвори преговори за членство со Македонија.

Фуере смета дека по еуфоријата на поздравување, многу е важно да има кампања на информирање на јавноста за тоа што содржи договорот и зашто е добар за земјата.

Таа дебата, според него, мора да ги инолвира сите сектори на општеството: академијата, медиумите, граѓанското општество на национално и локално ниво.

XS
SM
MD
LG