Достапни линкови

ЕУ против зголемувањето на платите на косовската Влада


Во интервју за порталот „Газета Експрес“, шефицата на канцеларијата на ЕУ во Приштина, Наталија Апостолова, го критикуваше зголемувањето на платите на косовскиот премиер и министрите, која беше поддржана и од Уставниот суд, јави МИА од Приштина.

Ваквата одлука, со која премиерот Рамуш Харадинај ги зголеми двојно платите за себе (од 1.430 на 2.950 евра) и членовите на Владата, според Апостолова, е спротивна на препораките на ЕУ во однос на јавната администрација.

XS
SM
MD
LG