Достапни линкови

Југоисточна и источна Европа на безбедносна конференција на Родос


Со учество на претставници од 25 земји од Југоисточна и Источна Европа, од Блискиот Исток и Медитеранот, од денеска на грчкиот остров Родос започнува дводневната конференција за стабилност и безбедност во организација на грчкото Министерство за надворешни работи.

Конференцијата се одржува третпат, а темите за кои ќе разговараат учесниците се поврзани со заедничките предизвици во безбедноста во поширокиот регион и зајакнување на регионалната соработка за безбедност и стабилност.

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека Конференцијата има амбиција да се развие во нова структура за безбедност, по моделот на ОБСЕ.

XS
SM
MD
LG