Достапни линкови

Косовската опозиција ја одби поканата и таа да преговара со Белград


Косовската опозиција решително ја отфрли поканата, која вчера ѝ ја упати претседателот Хашим Тачи, да се вклучи во финалната фаза од преговорите со Србија, која ќе започне в недела во Брисел.

Косовската опозиција, но и дел од владејачките партии, го негираат легитимиетот на Тачи да го претставува Косово во овој процес, бидејќи сметаат дека тој во ниту еден случај не може да се смета како обединувачки фактор во земјата.

XS
SM
MD
LG