Достапни линкови

Ердоган: ЕУ не го испочитува ветувањето околу бегалците


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека во текот на историјата Турција, без никаква дискриминација, ги прифаќала и ги поддржувала сите загрозени народи. Ердоган испрати порака по повод Светскиот ден на бегалците, во која истакна дека секојдневно се случуваат различни трагедии во Медитеранот и дека Турција покажала хуманитарно и морално однесување кон кризата што ги погоди Сирија и Ирак. Критикувајќи го ставот на земјите на ЕУ против бегалците, Ердоган рече: „Додека многу европски земји се кријат зад бодликава жица, Турција е домаќин на четири милиони бегалци, од кои 3,5 милиони од Сирија“. Ердоган потенцира дека ЕУ не го почитува ветувањето за бегалците кое и го даде на Турција.

XS
SM
MD
LG