Достапни линкови

ХК: Демонстрантите со насилство, полицијата прекумерно со хемиски средства


Хелсиншкиот комитет за човекови права, осудувајќи ги синоќешните инциденти, оценува дека „граѓаните кои беа дел од вчерашниот протест пред Собранието извршиле насилни дејствија кон полицајците, а полицијата, пак, прекумерно употребила хемиски средства кон демонстрантите“.

„Согласно Законот за полиција, употребата на средства за присилба мора да биде соодветна и пропорционална, а во дадената ситуација се доведува во прашање, особено што помеѓу граѓаните кои протестираа беа присутни повозрасни лица и деца“, велат од Хелсиншкиот комитет во врска со употребата на хемиски средства.

Комитетот го осудува „говорот на омраза и повикувањето на насилство и ги повикуваат органите на прогонот да спроведат темелна и ефективна истрага за сторените казниви дела“.

XS
SM
MD
LG