Достапни линкови

Во аферата „Дизелгејт“ уапсен и директорот на „Ауди“


Илустрација

Руперт Штадлер, директорот на автомобилскиот гигант „Ауди“, бил уапсен денеска во Германија, потврди портпаролот на компанијата „Фолксваген“, пренесува Ројтерс.

Штадлер бил приведен во рамки на истрагата за аферата за прикривање на емисијата на штетни гасови од возилата наречена „Дизелгејт“.

„Можеме да потврдиме дека Штадлер е уапсен утрово. Постапката за носење одлука дали ќе остане во притвор или не, сè уште е во тек“, изјави портпаролот на „Фолксваген“, кој побара да се почитува презумпцијата на невиност.

XS
SM
MD
LG