Достапни линкови

Продолжија протестите пред Собрание против договорот за името


Протест пред Собрание против договорот за спорот за името меѓу Македонија и Грција 16.06.2018

Протестите пред Собранието во Скопје против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција продолжија и денеска. Демонстрантите бараат оставка од Владата и да не се одржи референдум за името.

Протестите се во пресрет на утрешното потпишување на договорот во Грција во Псарадес. Договорот ќе го потпишат министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас, а ќе присуствуаат и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. По церемонијата делагициите од Македонија и одГрција ќе имаат средба и заеднички ручек во Отешево.

XS
SM
MD
LG