Достапни линкови

Самарас против договорот за името бидејќи не го решава проблемот


Поранешниот грчки премиер Андонис Самарас

Поранешниот грчки премиер Андонис Самарас денеска во своето обраќање во Парламентот порача дека со договорот за името премиерот Алексис Ципрас, провремено го затворил, но не го решил прашањето. Самарас смета дека решението или нема да издржи низ времето или ќе предизвика експлозии и нема да го стабилизира регионот.

„Овој договор, да запаметите, или нема да издржи или ќе предизвика експлозии. И Грција ќе се најде во полоши позиции. Единствено што постигнува е што го отвора патот за интеграција на Скопје во НАТО, ништо друго, го прескокнавте грчкото ветото и не решивте ниту еден проблем“, рече Самарас обраќајќи му се на Ципрас.

Според него, договорот целосно го признава иредентизмот македонската националност и македонскиот јазик, а нема ништо од ерга омнес.

XS
SM
MD
LG