Достапни линкови

Повик за нов протест пред грчкиот Парламент против договорот за името


Вчерашните протести во Грција против договорот за спорот за името со Македонија

Нов протест под мотото „Состанок со историјата“, во организација на „Комитетот за одбрана на грчкиот карактер на Македонија“ ќе се одржи денеска пред грчкиот Парламент. Организаторите ја повикуваат „цела Грција на Синтагма“ и порачуваат: Ако не сега, кога? Ако не ние, кои?

Во меѓувреме во грчкиот Парламент се расправа за барањето на Нова Демократија за гласање на недоверба наВладата, а договорот со Македонија е во фокусот на обраќањата на пратениците.

XS
SM
MD
LG