Достапни линкови

Убиен водачот на пакистанските талибанци


Во напад на американски беспилотни летала во северо-источната пакистанска провинција Кунар бил убиен водачот на пакистанските талибанци, Мула Фазлула, објави новинаската агенција Асошиејтед прес.

Информацијата за ликвидацијата на Фазлула и на уште двајца други талибански бунтовници ја соопштил Мохамед Радманиш, портпарол на пакистанското Министерството за одбрана.

Портпаролот на американските сили во Авганистан, Мартин О’Донел, рече дека „биле изведени противтенковски напади недалеку од границата меѓу Авганистан и Пакистан, а целта била истакнат лидер на терористичка организација.

XS
SM
MD
LG