Достапни линкови

ИК на ВМРО-ДПМНЕ расправа за договорот околу името


ВМРО-ДПМНЕ лого, амблем

Седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се одржува денеска, а на дневен ред, меѓу другото е договорот меѓу Македонија и Грција за спорот околу името.

Според најавите од партијата по седницата ќе следува или соопштение или изјава.

Вчера претседателот на партијата Христијан Мицкоски изјави дека ќе отпочне процес на широки консултации и очекува изјаснување и на другите субјекти кои имаат општествена одговорност како МАНУ, МПЦ, Универзитетите и професорите.

Тој претходно најави дека договорот е неприфатлив за партијата.

XS
SM
MD
LG