Достапни линкови

Франција го поздрави договорот за името


Француското знаме

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Според Министерството за надворешни работи на Франција, ова е голем развој, од чиј исход корист ќе имаат и двете земји, овозможувајќи развој на нивните односи во повеќе области, преку промовирање на зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот и Европа во целина.

Франција, која одржува блиски пријателски односи со двете земји, го поддржа текот на преговорите кои, како што се наведува, успеаја, притоа Париз ги повикува сите страни во двете земји да го поддржат договорот со цел за негово целосно спроведување.

XS
SM
MD
LG