Достапни линкови

Уапсен Здравко Мамиќ, првиот човек на ФК „Динамо“


Првиот човек на хрватскиот фудбалски клуб Динамо, Здравко Мамиќ е уапсен во БиХ, по распишаната потерница во Хрватска, каде првостепено е осуден на 6,5 години затвор поради малверзации во спортот.

Тој најви дека во Судот на БиХ ќе се изјасни против екстрадиција во Хрватска.

Во изјава за сараевски „Кликс“, Мамиќ изјави дека приведувањето минало во ред и оти се наоѓа на пат кон Сараево.

„Одам на суд. Луѓето кои ме приведоа убаво се претставија и се мина во ред. Јас им кажав дека ги очекував. Тоа го знае цела нација, мораа да ме идентификуваат бидејќи е распишана потерница“, изјави Мамиќ, кој има и босанско државјанство.

XS
SM
MD
LG