Достапни линкови

САД ја ценат кинеската помош за Самитот на Трамп и Ким


Помпео и Ји во Пекинг

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека ја цени целата работа што Кина ја направила за да го помогне Самитот помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Во изјавата дадена заедно со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Пекинг, Помпео рече дека сé уште има многу работа за да се затворан сите спорни прашања поврзани со Северна Кореја.

Американскиот државен секретар е во официјална посета на Кина.

XS
SM
MD
LG