Достапни линкови

Британската влада со нов амандман за Брегзит


Британската премиерка Тереза Меј ќе предложи нов амандман за Брегзит, бидејќи, како што соопштила на законодавниот дом, владата е загрижена за улогата на Парламентот во процесот на напуштање на Европска унија, јавија западните агенции.

„Се согласивме со секретарот за Брегзит да предложиме нов амандман во Домот на лордовите. Со оваа одлука Парламентот нема да може да ѝ ги врзе рацете на владата и нема да може да ја отфрли волјата на народот кој сака да ја напушти ЕУ“ изјави Меј.

XS
SM
MD
LG