Достапни линкови

Британскиот амбасадор Гарет го поздрави договорот за името


Британскиот амбасадор Чарлс Гарет

Британскиот амбасадор во Република Македонија Чарлс Гарет денеска го поздрави договорот меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името, посочувајќи дека тоа ќе го отвори патот Македонија да оди напред во евроатлантските интеграции, кон ЕУ и НАТО.

Абасадорот изрази надеж дека Македонија ќе добие датум за почеток на пристапните преговори на состанокот на Советот на ЕУ, а подоцна и покана за членство ов НАТО.

XS
SM
MD
LG