Достапни линкови

Република Северна Македонија за севкупна употреба со македонски јазик и националност


Премиерот Зоран Заев

Република Северна Македонија за севкупна употреба, кое ќе се прецизира со амандман во уставот. Јазикот ќе биде македонски или на англиски Macedonian без фуснота, националноста македонска/граѓани на Република Северна Македонија или на англиски Macedonian/citizens of Republic of North Macedonia.

Ова е решението за спорот за името кое го постигнале премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев во моментов ги соопштува деталите од решението на прес конференција во владата на која е придружуван од сите министри.

XS
SM
MD
LG