Достапни линкови

Заев се надева на решение за името пред 28 јуни


Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев денеска од Арачиново кажа дека се надева на многу брзо решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев денеска во Арачиново, каде што беше означен почетокот на проектот за изградба на нова општинска зграда, рече дека деновите се броени.

„Битно е да се постигне квалитетно решение кое што ќе биде правно поткрепено, достоинствено и ќе го зачува идентитетот, поради тоа што понатаму тоа решение треба да има и позитивен одѕив кај граѓаните на земјава кои за него треба да на крај да се изјаснат на референдум“, рече Заев.

XS
SM
MD
LG