Достапни линкови

Ердоган најави мерки за затворањето џамии во Австрија


Турскиот претседател Реџеп Таiп Ердоган и

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе преземе мерки како одговор на одлуката на Виена да затвори седум џамии и да ги протера турските муслимански свештеници, кои беа обвинети дека се финансирани од странски државјани.

„Се плашам дека чекорите преземени од австрискиот премиер го водат светот кон војна меѓу крстот и полумесечината. Вие го правите тоа, а ние ќе седиме со преклопени раце? Тоа значи дека и ние исто така ќе преземеме некои мерки, речр Ердоган.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц најави дека ќе преземе цврсти мерки против политичкиот ислам, кои го вклучуваат и затворањето на седум џамии под сомневање дека се поврзани со турските националисти.

XS
SM
MD
LG