Достапни линкови

Трамп нема да го одобри заедничкото соопштение на Г7


Лидерите на Г7 во Квебек, Канада.

Претседателот на САД Доналд Трамп на Твитер напиша дека сега не ја одобрува изјавата на Г7, која првично ја прифатил, откако се интензивираше спорот меѓу САД и нивните сојузици.

Трамп на 9 јуни на Твитер напиша дека врз основа на „лажни изјави“ на премиерот на Канада Џастин Трудо, кој беше домаќин на Самитот г7 во Квебек, им наложил на американските претставници да не го потпишуваат финалното соопштение, за кое кандскиот лидер изјави дека рече дека го одобриле сите Г7 нации.

Коминикето ја изрази потребата за тговска соработка, зазема цврста линија за Русија и ја истакна важноста за соджината на иранската нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG