Достапни линкови

Виена е можна локација за средба меѓу Путин и Трамп


Архива: Путин и Трамп за време на самитот во Виетнам во 2017 година.

Виена е еден од градовите каде е можно да биде остварена средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и америкаснкиот претседател Доналд Трамп, соопшти Кремљ.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска пред новинарите изјави дека Путин и Трамп дискутирале за изгледите на нивната средба во телефонскиот разговор во март и зборувале за локациите и можноста тоа да биде австрискиот главен град.

Трамп во март рече дека двајцата лидери наскоро ќе се сретнат, но оттогаш врските меѓу Вашингтон и Москва дополнително се влошија поради конфликтот во Сирија и туењето на поранешниот руски шпион во Британија, за кое Западот ја обвини Москва.

XS
SM
MD
LG