Достапни линкови

Расмусен: Русија може да ја окупира Украина за само неколку дена


Андерс Фог Расмусен

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, кој сега работи како советник на украинскиот претседател Петро Порошенко, изјави дека во случај на воен судир меѓу Русија и Украина, украинските сили би биле поразени за неколку дена.

„Ако Русија сака, нејзините сили би можеле да ја окупираат Украина за неколку дена, иако изминативе две-три години Украина значително го зајакна својот воен потенцијал како одговор на нападот на нејзината територија“, изјави Расмусен во инетрвју за германскиот весник „Велт“.

XS
SM
MD
LG