Достапни линкови

Мичел: продолжува тивката улога на САД во спорот за името


Вес Мичел

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел изјави дека САД продолжуваат да играат тивка улога во процесот на решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Неодамна зазедовме заеднички став не само за Србија и Косово, туку работиме и на БиХ, на прашањето за името меѓу Македонија и Грција. Дел од нашиот тим во моментов работи на ова прашање, а САД продолжуваат да играат тивка улога заедно со ЕУ, Германија и останатите, охрабрувајќи да се најде решение за името, за да ја видиме Македонија како членка на НАТО, рече Мичел во обраќањето на Херитиџ фондацијата, каде ја промовира стратегијата на претседателот Доналд Трамп за Европа.

Мислам дека некои од овие проблеми, што се влечат многу одамна, не очекувам да ги видам целосно решени наскоро, но мислам дека правиме добар напредок, оцени помошникот државен секретар за Европа и Евроазија.

XS
SM
MD
LG