Достапни линкови

Русија сака да се реши спорот за името со Грција


Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, порача дека Русија сака решение за спорот со името помеѓу Грција и Македонија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Чижов на средба со новинарите порача дека „Русија смета дека европската перспектива е димензија на глобализацијата, но оти проширувањето на НАТО е обид да се решат предизвиците на 21 век со средства од 20 век“.

„Нема да аплаудираме ако Македонија стане дел од НАТО“, изјави Чижов.

XS
SM
MD
LG