Достапни линкови

Да се има дома фрижидер значи дека државата напредува, смета Ердоган


Реџеп Тајип Ердоган држи говор на еден од неговите предизборни митинзи

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека поседувањето фрижидер во домот е знак за просперитет и дека според бројот на луѓе кои имаат фрижидер се гледа колку Турција напреднала, со што предизвика нова полемика пред предвремените претседателски и парламентарни избори во Турција закажани за 24 јуни, објави „Хуриет дејли њуз“.

Ердоган на последниот предизборен митинг во Сакарија ги спореди бројките за продажбата на автомобили и фрижидери од почетокот на владеењето на Партијата на правдата и развојот во 2002 година и денес.

Според него, во 2002 година биле продадени 1.088,000 фрижидери, а лани биле продадени 3.107,000, и заклучи дека „тоа значи оти во Турција нема сиромашни“.

XS
SM
MD
LG