Достапни линкови

Шин Бет: Спречен оружен напад врз Нетанјаху


Шин Бет, израелската безбедносна служба, денеска соопшти дека спечила напад врз премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, како и врз градоначалникот на Ерусалим, Нир Баркат.

Според Шин Бет, нападот чија директна цел биле премиерот и ерусалимскиот градоначалник, бил подготвен и организиран од Сирија.

Во акцијата на безбедносните сили биле уапсени неколку лица, кои преку Јордан тајно пристигнале во Израел и требало да ја изведат акцијата.

XS
SM
MD
LG