Достапни линкови

Асад сака да ја посети Северна Кореја


Архивска фотографија- претседателот на Сирија Башар Ал Асад

Претседателот на Сирија Башар Асад е заинтересиран да ја посети Северна Кореја и да се сретне со нејзиниот лидер Ким Јонг Ун објави севернокорејската државна агенција КЦНА. Според агенцијата Асад таа желба ја изразил на 30 мај кога ги примил акредитивите на севернокорејскиот амбасадот во Сирија. Но засега се уште нема најава дека таа посета е веќе испланирана. КЦНА ја објави информацијата во време која меѓународната јавност е во очекување на евентуалното одржување на состанокот на Јонг Ун со американскиот претседател Доналд Трамп кој би требало да се одржи на 12 јуни во Сингапур.

XS
SM
MD
LG