Достапни линкови

Турција и САД се договорија за повлекување на Курдите од Манбиџ


Турција и САД постигнаа договор за планот за повлекување на припадниците на курдските Единици за заштита на народот од сирискиот град Манбиџ, во рок од еден месец од потпишувањето на конечната верзија на планот, јави турската новинска агенција Анадолија.

Планот содржи три чекори, а ќе биде завршен во текот на посетата на турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на Вашингтон на 4 јуни.

Турската армија и САД ќе почнат заедничка контрола на Манбиџ 45 дена по потпишувањето на договорот. Додека два месеца по 4 јуни ќе биде формирана локална управа.

XS
SM
MD
LG