Достапни линкови

Лавров утре оди во Северна Кореја


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров утре ќе престојува во официјална посета на Северна Кореја, каде со својот севернокорејски колега Ри Јонг-хо ќе разговара за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„Испланирани се разговорите на двајцата министри и тие ќе се фокусираат на актуелните проблеми и ќе разменат мислења зџа ситуацијата на Корејскиот Полуостров и други главни меѓународни и регионални проблеми“, се наведува во соопштението на руското МНР. Шефот на севернокорејската дипломатија за време на посетата на Мосва во април го покани Лавров да го посети Пјонгјанг

XS
SM
MD
LG