Достапни линкови

СДСМ реагира дека ВМРО-ДПМНЕ не може да зборува за јавен долг


Седиштето на СДСМ

Од СДСМ денеска реагираат дека ВМРО-ДПМНЕ не може да зборува за јавен долг после 11-годишно пустошење на државата, осиромашување и енормно задолжување на граѓаните за споменици, барок и криминални тендери.

„ВМРО-ДПМНЕ е синоним за тројно зголемен јавен долг и колапс на економијата. Затоа јавниот долг е висок, поради криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ“, соопштуваат од СДСМ.

Според владејачката партија, со промените, долгот е стабилизиран поради, наведуваат, успешните економски политики на Владата. Од СДСМ посочуваат дека прв пат јавниот долг е намален од 48,5 проценти од БДП во 2016 година на 47,6 проценти од БДП во 2017година и забавен е растот на јавниот долг.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска предупреди дека „фискалната стратегија на министерството за финансии која го проектира долгот на државата до 2021 година е загрижувачка“.


XS
SM
MD
LG