Достапни линкови

Тачи верува оти договорот со Србија ќе биде победа за двете земји


Претседателот на Косово, Хашим Тачи

Претседателот на Косово Хашим Тачи по денешната средба со канцеларот на Австрија, Себастијан Курц изјави дека верува оти дијалогот за нормализирање на односите со Србија ќе заврши со меѓусебно признавање на двете земји и членство на Косово во сите меѓународни организации.

Според него, двете страни од дијалогот ќе излезат како победници. Тој е убеден дека Европската комисија ќе излезе со позитивен извештај во однос на процесот на визната либерализација, бидејќи според Тачи, исполнети се сите критериуми.


XS
SM
MD
LG