Достапни линкови

Сите предлози за решавање на спорот за името се во игра


Влада на Република Македонија

Се уште се отворени сите можни опции за решение за името. Ниту едно име од предложените не е фаворизирано и се уште се разговара, јавува МИА од високи извори на Владата. Во нарадените денови ќе биде познат датумот за средбата на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на која ќе бидат финализирани клучните детали за решението. Според владините извори, останува динамиката и тајмингот на конечно надминување на разликите околу името.

XS
SM
MD
LG