Достапни линкови

Узбекистан и Туркменистан се опоравуваат од бурата


Фарма погодена од бурата во Узбекистан

Големи делови на западен Узбекистан и северен Туркменистан се опоравуваат по бурата која ги зафати земјите и ги оштети земјоделските поседи. Бурата која траеше три дена ја однесе и солта од исушените поранешни делови на Аралското Море на полињата на фармерите и овошните дрвја при што се стравува дека ќе бидат уништени многу култури. Поради невремето беа откажани и летови на аеродромот Ургенч.


XS
SM
MD
LG