Достапни линкови

Во МВР поднесени 59 пријави за напади врз новинари од 2013 до денес


Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на заедничката прес-конференција со министерот без ресор задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност Роберт Поповски информираше дека од 2013 до сега се поднесени 59 пријави од граѓани или медуми за физички напад врз новинари, загрозување на безбедноста во вид на закани и говор на омраза.

Според него, најголем број од нападите биле во главниот град каде се пријавени 33 случаи, 19 се во Охрид, два во Струмица, Штип и Велес и еден во Битола. Спасовски посочи дека од 12 поплаки од јуни 2017 само еден случај не е расчистен.

Поповски нагласи дека не постојат никакви оправдувања за никакви притисоци врз новинарите за каков било обид за загрозување на медумските права и слободи и додаде дека има нула толеранција за каков било обид за нарушување на слободата на изразувањето.XS
SM
MD
LG