Достапни линкови

Во Брисел постигната рамка за компромис за името


Шефовите на дипломатиите на Грција и на Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров

Во Брисел вчера имало нова рунда преговори за името меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, на која била договорена рамката за компримис во дводенецискиот спор, јави диписникот на МИА од Брисел.

Дел од грчките медиуми највуваат дека изминатите два дена телефонски разговор имале и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, а не е исклучено во следните денови да дојде до нов телефонски контакт, па дури и нова средба.

Рамката што синоќа била договорена, денеска експертите во Атина и Скопје ќе го прочистуваат како текст на рамката за компромис.

XS
SM
MD
LG