Достапни линкови

Се одбележува 1000 години од основањето на Охридската архипеископија


Поглаварот на МПЦ господин господин Стефан.

Централната свеченост во рамки на манифестациите за одбележувањето на Илјадагодишнината од основањето на Охридската архиепископија ќе се одржи вечерва од 18:30 часот во катералната црква „Света Софија“ во Охрид.

На Свечената академија е предвидено обраќања да имаат поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија господин господин Стефан, митрополитот на Дебарско-кичевската епархија владиката Тимотеј, претседателот на државата Ѓорѓе Иванов како и премиерот Зоран Заев.

XS
SM
MD
LG