Достапни линкови

Еврокомесарот Московичи ја поздрави фискалната транспарентност


Министерот за финансии Драган Тевдовски

Министерот за финансии Драган Тевдовски и македонската делегација денеска во Брисел имаа работен состанок со еврокомесарот за економски и финансиски прашања, Пјер Московичи.

На средбата, како што информираат од Министерството за финасии, еврокомесарот Московичи ги поздрави реформите во насока на зголемување на фискалната транспарентност.

"Тевдовски ја потенцираше посветеноста на реализација на стратегијата за управување со јавните финансии. Стратегијата која за беше презентирана во септември е прва сеопфатна рамка донесена од Владата за управување со јавните финансии во државата. Европската унија ги поздрави и поддржа мерките во стратегијата и е партнер на Македонија во нејзиното спроведување, соопшти Министерството за финасии.

Ова е прва средба на македонски министер за финансии со еврокомесар за економски и финансиски прашања

XS
SM
MD
LG