Достапни линкови

Гутереш загрижен поради откажаниот состанок Трамп-Ким


Антонио Гутереш

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изрази длабока загриженост во врска со откажувањето на планираниот самит на американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун. Првиот човек на светската организација ги повика двете страни да го продолжат дијалогот „со цел да се најде начин за мирна и доверлива денуклеаризација на Корејскиот полуостров". Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го откажа долго планираниот и долго очекуваниот самит со водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун, кој требаше да се одржи на 12- ти јуни во Сингапур. Во соопштението на Белата куќа, се вели дека Трамп го откажал самитот со Ким поради „огромен бес и отворено непријателство во неодамнешната изјава на Ким“.

XS
SM
MD
LG