Достапни линкови

ИАЕА:Иранската нуклеарна програма во согласност со договорот


Иран ја задржа својата нуклеарна програма во рамките на главните ограничувања наметнати од нуклеарниот договор од 2015 година со големите сили и покрај повлекувањето на Соединетите Држави од договорот, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија.

Во својот прв извештај откако американскиот претседател Доналд Трамп го објави повлекувањето на Вашингтон претходно овој месец, Меѓународната агенција за атомска енергија објави дека Иран ги почитува ограничувањата на нивото на кое може да го збогати нејзиниот фонд на збогатен ураниум.

ИАЕА соопшти дека ураниумот на збогатен ураниум на Иран останува во границите од 300 килограми утврдени во договорот, според кој Иран ги ограничи своите нуклеарни активности во замена за олеснување на санкциите.


XS
SM
MD
LG