Достапни линкови

Руска ракета го урнала авионот МХ17 кога загинаа 295 патници, тврди истрагата


Меѓунардониот истражен тим за уривањето на малезискиот патнички авион во источна Украина во јули 2014 години, денеска соопшти дека утврдил оти леталото било погодено со руска ракета.

„По внимателна анализа на видео снимките утврдено е дека ракетата „Бук“ со која беше урнат авионот на „Малезија Ерлајнс“ на летот МХ17 и припаѓала на руска воена единица стационирана во Русија“, изјави претставникот на холандската полиција Вилберт Паулисен.

Според него, ракетата била дел од вооружувањето на руската 53-та Противвоздушна ракетна бригада стационирана во близина на градот Курск.

На денешната презентација на прелиминарниот извештај на истражниот тим беше емитуван и филм, на кој според истражителите, е прикажан патот на ракетата од Курск до источна Украина.

XS
SM
MD
LG