Достапни линкови

Брнабиќ и Џафери за регионална соработка и европски пат на Западен Балкан


Српската премиерка Ана Брнабиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ и претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери на денешната средба во Белград констатирале дека регионалната соработка и европскиот пат се клуч за стабилност и просперитет на Западен Балкан.

Брнабиќ истакнала дека Србија се залага за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ и за што побрз договор околу решавањето на спорот за името. Џафери посочи дека на средбата се покренати сите оние прашања кои се од добробит на билатералните односи меѓу двете држави.


XS
SM
MD
LG