Достапни линкови

Најмалку 50 загинати во циклонско невреме во Сомалија


Циклонот зафатил подрачје со речеси 700 илјади жители

Над 50 луѓе загинале во невремето проследено со силен ветер и поројни дождови, предизвикано од тропскиот циклон Сагар, што го погоди северниот дел на Сомалија.

Потпретседателот на сомалискиот сепаратистички регион Сомалиленд, Абдирахман Абдулахи изјави дека засега е потврдена смртта на над 50 лица, додавајќи дека се стравува оти бројот на загинати може да биде поголем, бидејќи неколкумина се водат како исчезнати.

Циклонот Сагар ги погоди северна Сомалија и Џибути, откако во саботата се формира над Аденскиот Залив. Канцеларијата на ОН за координација и хуманитарни прашање (УНОЦХА) соопшти дека циклонот погодил подрачје на кое живеат околу 669.000 лица.

XS
SM
MD
LG