Достапни линкови

По пресудата за „Тенк“ ВМРО-ДПМНЕ ја напушти денешната собраниска седница


Илустрација - Собрание на Република Македонија

По изрекување на пресудата за поранешниот премиер и екс-лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевскиза случајот „Тенк“, пратениците од оваа партија ја напуштија 46-та пленарна седница што е во тек.

Засега нема официјална информација дали поради пресудата тие ја напуштија собраниската седница.

Претходно Собранието не ги изгласаа измените на Законот за акцизите, предложен токму од опозицските пратеници.

Пратениците од владејачкото мнозинство кои останаа во салата го ислушаа обраќањето на народниот правобранител Иџет Мемети кој го презентираше Годишниот извештај за неговата работа.

XS
SM
MD
LG