Достапни линкови

Дангов: Силно ќе се жалиме за пресудата за „Тенк“


Адвокатот Димитар Дангов на изрекувањето на пресудата за „Тенк“

Димитар Дангов, адвокатот на Никола Груевски, по изрекувањето на пресудата пред Кривичниот суд рече дека се незадоволни и најави дека вложат сериозна жалба поради ваквата пресуда.

„Како одбрана во овој предмет силно жалиме што Основниот суд Скопје 1 не ја прифати нашата силна аргументација која што со леснотија ќе го доведеше овој суд при изрекување на пресудата да донесе ослободителна пресуда. И не само тоа, да донесе, ако така милувате, и одбивателна пресуда“, рече Дангов.

Според него, не постојат услови за кривично гонење на ниту еден од обвинетите.

За предметот „Тенк“ Никола груевски доби затворска казна од две години, а поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски шест години и шест месеци, за злоупотреба на службената положба и овластување.

XS
SM
MD
LG